fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

bieganie
Zakupy

Lubisz biegać? Sprawdź, jakich butów potrzebujesz

Bieganie jest aktualnie jednym z najpopularniejszych sportów. Można łatwo rozpocząć przygodę z tą aktywnością, nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy nawet specjalnej lokalizacji. Oczywiście, jak w przypadku każdej aktywności, należy odpowiednio przygotować ciało do większego wysiłku. Czy jednak konieczne są specjalistyczne buty i strój, aby pobiegać od czasu do czasu rekreacyjnie? A może wystarczą proste sportowe buty adidas? Czy zanim rozpocznie się intensywniejszą aktywność potrzebne są wszystkie gadżety do biegania?

Rozgrzewka to podstawa każdej aktywności sportowej

Sport jest wysiłkiem dla organizmu. Szczególnie, gdy rozpoczyna się jakąś aktywność nowego typu, mięśnie są nieprzyzwyczajone i dlatego łatwo o uraz. Kluczowym jest zatem, aby przed każdym treningiem rozgrzać mięśnie. Dotyczy to również biegania. Wbrew wszelkim pozorom do tej aktywności nie używa się jedynie nóg. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej rozgrzewki całego ciała. Początkowe treningi powinny składać się z rozgrzewki w znaczącej części. Dopiero po przyzwyczajeniu się organizmu można skrócić tą formę wysiłku fizycznego. Organizm przyzwyczajony do wysiłku będzie już mniej skłonny do urazów. Rozgrzewka powinna być przeprowadzana  dla wszystkich części ciała, może być stacjonarna lub w ruchu. W zależności od preferowanej formy można ją również przeprowadzić na macie. Co do zasady przyjmuje się, że powinna się ona odbywać przy założonych butach. Nie musi to być profesjonalne obuwie. Na początek wystarczą proste, sportowe buty adidas. Dzięki dobrze przeprowadzonej rozgrzewce organizm szybciej zaadaptuje się do wysiłku fizycznego. 

Jakie buty są potrzebne do biegania i kiedy je kupić?

Wielu początkujących biegaczy zastanawia się, kiedy należy zakupić odpowiednie buty, jakiej firmy powinny być i jakie przeznaczyć na nie pieniądze. Jeśli planuje się jedynie biegi rekreacyjne, na sam początek wystarczające będą zwykłe buty adidas czy innej wiodącej marki obuwia sportowego. Jeśli jednak będzie się chciało rozwinąć i zacząć pokonywać coraz większe dystanse, pora pomyśleć o zmianie sprzętu na bardziej profesjonalny. Oczywiście można kupić buty adidas przeznaczone specjalnie do biegania. Mają one profilowaną podeszwę, amortyzację stopy oraz dobrze odprowadzają pot. Nie są jednak zazwyczaj tak skuteczne, jak buty sportowe przeznaczone dla profesjonalistów. Z drugiej strony można je kupić za niezbyt duże pieniądze i spełniają bardzo dobrze swoją rolę. 

Dodatkowe gadżety ułatwiające uprawianie sportu – w co zainwestować pieniądze?

Jednak bieganie to nie tylko buty. Amatorscy biegacze często dokupują gadżety. Są to bardzo popularne ostatnio smartband’y i smartwatche. Monitorują one trasę biegu, puls a często nawet ciśnienie krwi. Dzięki nim wiadomo, ile dokładnie zostało spalonych kalorii, ile kilometrów się pokonało i z jaką prędkością. To doskonały gadżet dla biegacza, jednak nie jest on oczywiście niezbędny. Sprawdzą się również frotki na nadgarstek do ścierania potu z czoła w czasie biegu, dobre bezprzewodowe słuchawki sportowe i elastyczne ubranie.