Magnez jest nazywany pierwiastkiem życia. I nie jest to wcale przesada. Reguluje on bowiem bardzo wiele procesów w organizmie. Ma wpływ na enzymy, syntezę białka, przewodzenie impulsów, czy regulację ciśnienia krwi. To tylko część zadań, jakie spełnia magnez. Nic więc dziwnego, że jego niedobory nie są dla człowieka dobre.
Co powinno nas zaniepokoić?
Jeśli chodzi o niedobór magnezu objawy bywają bardzo różne. Mogą one powodować ogólny niepokój i podejrzenia różnych innych przypadłości.
Codziennie trzeba dostarczać organizmowi 310-430 mg magnezu – najlepiej wraz z jedzeniem. Jest to norma dla osób prowadzących przeciętne pod względem wysiłku umysłowego i fizycznego życie. Ale już np. sportowcy, pracownicy fizyczni, czy uczniowie potrzebują go jeszcze więcej.
Niedobory magnezu powoduje także np. dieta odchudzająca – dlatego przy jej stosowaniu warto brać odpowiedni suplement.
Najczęstszymi objawami niedoboru magnezu bywają:
– ciągłe zmęczenie i nadwrażliwość na napięte sytuacje objawiające się wzmożoną nerwowością oraz rozdrażnieniem,
– problemy z paznokciami i włosami. Paznokcie są podatne na złamania, a włosy wypadają i wyglądają niezdrowo,
– bardzo nieprzyjemne i bolesne skurcze mięśni – najczęściej w nogach, ale nie tylko,
– drżenie mięśni – komu nigdy nie drżała powieka i nie można było nad tym zapanować, choć dana osoba na nic nie chorowała? To tylko jeden z możliwych tików wskazujących na brak magnezu,
– zaburzenia w pracy serca – nawet arytmia i migotanie przedsionków,
– bóle i zawroty głowy.
Co jeszcze powoduje brak magnezu?
Magnez bierze udział także w przyswajaniu niektórych witamin – w tym D, A, czy K. Jeśli magnezu jest za mało, może to spowodować także niedobory tych witamin.
Co robić, gdy objawy wskazują na niedobór magnezu?
Pierwsza myśl to: jak najszybciej uzupełnić braki! Trzeba to jednak robić z głową, żeby z niedoboru w krótkim czasie nie spowodować nadmiaru magnezu. Może on spowodować m.in. biegunki i nudności.
Dlatego uzupełnianie magnezu za pomocą suplementów trzeba podejmować z rozwagą. Na dłuższą metę lepiej wnieść pewne poprawki do diety, aby bazować na tej drodze dostarczania magnezu. Warto więc jadać np. orzechy, owoce morza, ryby, banany, jajka, pietruszkę, a pijać wody mineralne, mleko i kakao. Magnez występuje więc w tak różnych produktach, że każdy znajdzie pośród nich coś, co może jeść i w dodatku to lubi.
Nie czekaj na objawy!
Nie warto czekać, aż sam organizm zacznie podpowiadać, że zaczyna brakować mu magnezu. Warto przyjmować go regularnie przede wszystkim w diecie, zwłaszcza gdy podejmuje się większą aktywność fizyczną i umysłową.