fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

Zakupy w centrach handlowych
Zakupy

Zakupy w centrach handlowych – o czym należy pamiętać?

Galerie handlowe przez długi czas były częściowo zamknięte. Kupujący mogli odwiedzać pojedyncze sklepy na ich terenie, które oferowały tak zwane artykuły pierwszej potrzeby. Od 4 maja bieżącego roku galerie są ponownie otwarte. Mogą działać w nich wszystkie butiki bez względu na oferowany asortyment. Nie obyło się jednak bez specjalnych obostrzeń oraz dodatkowych nakazów, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa w trakcie zakupów.

Zasady, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i klientów

Ze względu na to, że ryzyko zwiększenia liczby zachorowań jest nadal duże, działalność galerii handlowych musi przebiegać w sposób sprawny i z uwzględnieniem nałożonych przez rząd obostrzeń i ograniczeń. Zasady mają na celu zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w trakcie robienia zakupów oraz zwiększyć bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników galerii handlowych. Ich przestrzeganie przez wszystkie osoby, które postanowią zrobić zakupy w takim miejscu, jest bardzo istotne i ma ogromny wpływ na to, czy galerie będą mogły pozostać otwarte. 

Obecnie każda galeria handlowa w Poznaniu oraz w innych miastach na terenie całego kraju, musi przestrzegać pewnych ograniczeń. Po pierwsze, w sklepach może znajdować się określona liczba osób. W przypadku butików o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych limit wynosi jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o sklepy, których powierzchnia przekracza 100 metrów kwadratowych, to może w nich przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. 

Konieczne jest także przestrzeganie zasad dotyczących zakrywania ust i nosa. Choć na świeżym powietrzu maseczki nie są obowiązkowe, to udając się na zakupy do galerii handlowej, koniecznie musimy ją ze sobą zabrać. Bardzo ważne jest, aby zasłaniała ona i usta, i nos. Podczas zakupów należy korzystać ze środków do dezynfekcji rąk oraz pilnować, aby zachowywać dystans minimum 1,5 metra od innych kupujących i pracowników.

Ograniczenia w funkcjonowaniu stref gastronomicznych w galeriach

Do normalnego funkcjonowania w galeriach handlowych nie powróciły nadal strefy gastronomiczne. Specjalnie wydzielone miejsca ze stołami i krzesłami, przy których w normalnych warunkach klienci mogą zjeść posiłek lub wypić kawę, nadal pozostają wyłączone z użytku ze względu na bezpieczeństwo osób odwiedzających centra handlowe. Podczas jedzenia niemożliwe jest stosowanie maseczki ochronnej, dlatego też ryzyko zarażania innych w takich miejscach mogłoby być naprawdę duże. 

Lokale gastronomiczne, takie jak kawiarnie oraz restauracje czy fast foody mogą funkcjonować w ograniczony sposób. Oferują one tylko jedzenie na wynos lub z dowozem, nie ma możliwości spożywania posiłków na miejscu. Należy mieć to na uwadze podczas wybierania się na zakupy, aby odpowiednio się przygotować i zjeść obiad przed wyjściem, a nie dopiero w galerii.