fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

atopowe zapalenie skóry leki
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry leki

Atopowe zapalenie skóry zwane potocznie egzemą to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Jest to choroba przewlekła, zdecydowanie częściej dotyczy dzieci niż dorosłych i daje bardzo nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Co więcej, walka z AZS jest bardzo trudna i długa i wymaga od pacjenta nie tylko dyscypliny, ale również znajomości czynników, które tę chorobę intensyfikują.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyn egzemy jest wiele. Można je podzielić na dwie główne grupy: genetyczne i zewnętrzne (środowiskowe). Atopowe zapalenie skóry wywołane określonymi mutacjami genetycznymi jest trudniejsze w kontrolowaniu i leczeniu i pacjent praktycznie nie ma wpływu na przebieg choroby czy jej pojawienie się. Atopowe zapalenie skóry wywołane przyczynami środowiskowymi jest łatwiejsze w leczeniu, łatwiej również złagodzić przebieg choroby lub całkowicie ją wyeliminować. Do czynników środowiskowych wywołujących atopowe zapalenie skóry zaliczamy: silne zanieczyszczenie środowiska, skrajne zmiany temperatury (z którymi skóra nie radzi sobie), dużą wilgotność powietrza, przewlekły stres oraz alergeny. Warto znać te czynniki oraz ich wpływ na stan skóry w przebiegu choroby, gdyż pozwoli to znacząco złagodzić nieprzyjemne objawy i nie zaostrzać stanu chorobowego.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy egzemy są bardzo nieprzyjemne i niestety bardzo widoczne. Do głównych symptomów można zaliczyć: świąd, pieczenie, wysypka, rumień, mocno przesuszona i podrażniona skóra w chorym miejscu. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą często inne objawy, takie jak: przebarwienia na powiekach i cienie wokół oczu, nietolerancje pokarmowe, zaostrzenie zmian skórnych pod wpływem silnego stresu, nasilone uczucie swędzenia po wysiłku fizycznym, któremu towarzyszy pot. U osób dorosłych zmiany zapalne skóry są najczęściej rozsiane i występują na całym ciele. Atopowe zapalenie skóry u dzieci przebiega nieco inaczej: u niemowląt zmiany lokalizują się najpierw na twarzy, u dzieci po pierwszym roku życia w zgięciach stawowych (podkolanowych, łokciowych, nadgarstkowych).

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie egzemy jest długotrwałe, trudne i często nie udaje się całkowicie wyleczyć tego schorzenia. Lekarze najczęściej leczą objawowo, aby poprawić jakość życia i komfort chorego. Atopowe zapalenie skóry leki to głównie leki przeciwhistaminowe, immunomodulujące i te przeciwko infekcji. Terapię warto wspierać poprzez stosowny tryb życia. Bardzo ważne jest, aby dbać o skórę już od pierwszych objawów egzemy. Należy zwrócić uwagę, aby odzież była wykonana z naturalnych tkanin (bawełny, lnu) oraz aby nie była czyszczona chemicznie. Niewskazana jest wysoka temperatura i ekspozycja zmian zapalnych na słońce. Osoby cierpiące na AZS powinny prowadzić higieniczny tryb życia, gdyż wszelkie bakterie czy roztocza mogą nasilać objawy stanu zapalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *