fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

blizny po oparzeniu
Uroda

Jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

Blizny po oparzeniu często są dość trudne do usunięcia. Proces ich eliminacji bywa długi i wymaga systematycznej pielęgnacji. Co można zrobić, aby pobyć się blizny po oparzeniu? Jakie metody warto zastosować?

Blizny po oparzeniu – informacje ogólne

Blizny po oparzeniu to efekt kontaktu skóry z gorącą substancją, przedmiotem, chemikaliami czy prądem elektrycznym. Po zagojeniu powstałych ran często pozostają na ciele nieestetyczne ślady. Ich wielkość i widoczność zależna jest głównie od tego, jak rozległe i intensywne było oparzenie oraz ile czasu trwał kontakt skóry ze źródłem ciepła. W łagodniejszych przypadkach dochodzi do zaczerwienienia skóry i naskórka oraz powstania na ich powierzchni pęcherzy. Cięższe oparzenia sięgają aż do kości i nerwów, wymagając przy tym specjalistycznej pomocy medycznej. Powstałe blizny mogą wyglądać różnie – niektóre są czerwone, inne fioletowe. Niekiedy tworzą się na nich błyszczące guzki. Czasem blizny po oparzeniu mogą wywoływać dyskomfort związany ze swędzeniem lub ograniczać ruchy poprzez ściąganie mięśni czy skóry.

Preparaty na blizny po oparzeniu

Pielęgnacja blizn to regularne stosowanie różnorodnych środków, których zadaniem jest rozjaśnianie i usuwanie śladów po oparzeniu. Przydatne mogą być dostępne w aptece środki do smarowania skóry, takie jak kremy, żele, maści. Preparaty te mają w składzie ważne elementy regenerujące, zmiękczające i ograniczające widoczność blizn. Bardzo ważne, aby zakupione środki stosować systematycznie. Wskazane jest używanie ich 3 razy dziennie. Należy zwrócić uwagę, by smarowane miejsce było czyste, suche i w pełni zagojone. Wiele osób używa także specjalnych silikonowych plastrów, które dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku przerostowych blizn. Dodatkowo trzeba pamiętać o preparatach ochronnych. Pielęgnacja blizn po oparzeniach dotyczy częstego nawilżania kremem oraz stosowania filtrów UV. Należy pamiętać, że skóra mająca kontakt z promieniowaniem słonecznym nierzadko staje się ciemniejsza, a przez to widoczniejsza. Należy zatem unikać opalania się na słońcu oraz wizyt na solarium.

Zabiegi kosmetyczne na blizny

Aby pozbyć się blizny po oparzeniu, wiele osób decyduje się na profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Czasem wystarczy działanie polegające na ścieraniu naskórka w celu pobudzenia włókien kolagenowych i zregenerowania skóry. W takim wypadku wykonywana jest peeling chemiczny, dermabrazja, a także mikrodermabrazja z użyciem specjalnej głowicy. Blizny po oparzeniu usuwane są również w wyniku przeprowadzenia serii zabiegów laserowych.