fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

anemia co jeść
Dieta

Anemia co jeść, aby być zdrowym?

Anemia to problem, który dotyka wielu ludzi. Często można spotkać się z takim poglądem, że anemia dotyka przede wszystkim wegetarian i wegan, czyli osób, które unikają jedzenia mięsa, tymczasem także osoby, których dieta jest bogata w mięso i produkty odzwierzęce zapadają na anemię.

Diagnoza anemii

Aby postawić diagnozę anemii, wystarczy zwykłe proste badanie krwi. Może na nie skierować każdy lekarz. Można również oczywiście samodzielnie udać się do punktu pobrań krwi i oddać próbkę. Jeśli jednak ktoś udaje się samodzielnie na badanie, musi za nie zapłacić. Jeżeli skierowanie wystawi lekarz NFZ, badanie odbędzie się za darmo. Dlatego też, gdy planowanych jest więcej badań, warto powalczyć o refundację, ponieważ można zyskać naprawdę sporo pieniędzy.

Zwyczajna morfologia na pewno pomoże lekarzowi w diagnozie anemii. Można także zbadać żelazo, a jeszcze lepiej ferrytynę. Ten parametr mówi o magazynowaniu żelaza w organizmie. Naukowcy twierdzą, że badanie ferrytyny jest o wiele bardziej miarodajne niż badanie samego żelaza. Warto posłuchać naukowców, mimo że badanie ferrytyny jest dość drogie.

Co jeść przy anemii?

Diagnoza anemii powinna skłonić pacjenta do zmiany stylu życia. Szczególnie warto przyjrzeć się swojej diecie. Niekoniecznie trzeba od razu zacząć jeść mięso, ponieważ również na diecie wegetariańskiej i wegańskiej można doprowadzić do prawidłowej morfologii, trzeba tylko wykazać się kreatywnością przy przygotowywaniu posiłków.

Lekarze starej daty proponują pacjentom jedzenie jak największej ilości czerwonego mięsa, taka dieta ma sprawić, że pacjent szybko poczuje się lepiej. Ważne jest oczywiście także, aby wyniki badań krwi się poprawiły, jednak dla wielu lekarzy to właśnie samopoczucie pacjenta jest kluczowe w procesie diagnozowania i leczenia. Anemia co jeść? Mięso, sok z pokrzywy, herbatkę z pokrzywy, świeże warzywa i owoce.

Złe wiadomości

Czasem prawidłowy wynik morfologii może świadczyć o czymś więcej niż o zaniedbaniach w diecie pacjenta. Każdy taki przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie, lekarz powinien przeanalizować wyniki i porozmawiać ze swoim pacjentem, aby postawić jak najbardziej właściwą diagnozę.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków, po krótkiej kuracji, leczeniu tabletkami albo żelazem w płynie oraz po zmianie w diety pacjent szybko wraca do pełni sił. To jest bardzo dobry dzień w życiu pacjenta i lekarza, ponieważ okazuje się, że zastosowane leczenie było skuteczne. Oby jak najwięcej było takich dni w życiu pacjenta i lekarza.