fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

skutki palenia papierosów
Zdrowie

Skutki palenia papierosów, jakich obszarów dotykają?

Palenie papierosów na pewno nie jest obojętne dla zdrowia. Eksperci i lekarze biją na alarm, palenie papierosów jest bardzo szkodliwe. Wie o tym każde dziecko. Jednak uzależnienie, chęci trwania przy nałogu, dla wielu ludzi jest problemem nie do pokonania.

Palenie papierosów a domowy budżet

Palenie papierosów zazwyczaj ma katastrofalny wpływ na domowy budżet. Wystarczy policzyć, co można by było kupić za te wszystkie wypalone paczki papierosów. Obliczając to skali miesięcy czy lat suma jest naprawdę zatrważająca i może powodować depresję i inne problemy. Niestety, dla wielu ludzi sam argument finansowy absolutnie nie jest wystarczający. Podejmując decyzję o zerwaniu ze swoim nałogiem, można przygotować sobie plan zakupu specjalnej nagrody, po tym jak dana osoba wytrwa kilka tygodni czy miesięcy bez papierosa. Taka nagroda może kosztować kilkaset złotych, albo nawet kilka tysięcy. Dzisiaj przeciętnie paczka papierosów kosztuje kilkanaście złotych, bywają osoby które wypalają codziennie nawet dwie paczki, co wydaje się dość nieprawdopodobne. Każdy palacz okrada siebie i swoją rodzinę z pieniędzy, które mogłyby być dobrze wykorzystanie. Skutki palenia papierosów są opłakane dla wszystkich wokół. Trzeba też pamiętać o zapachu papierosów, który dotyka nie tylko palacza, ale i jego bliskich. Palenie dotyka zatem mnóstwa obszarów. Należy zrobić wszystko, aby nie wpaść w szpony nałogu, a kiedy jest się już palaczem, należy zrobić wszystko, aby się z tego wyrwać dla dobra siebie i bliskich, dla dobra przyszłości.

Choroby w następstwie palenia papierosów

Palenie papierosów ma katastrofalny wpływ nie tylko na domowy budżet, ale także na zdrowie. Nie ma chyba obszaru ludzkiego ciała, dla którego obojętne byłoby palenie papierosów. Palenie ma bardzo negatywny wpływ na płodność, można dopatrywać się tutaj przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Palenie papierosów oskarża się także o powodowanie problemów z układem sercowym i naczyniowym. Zawały, zatory, wylew, to wszystko może być następstwo palenia. Już dzieci w szkole uczą się o mechanizmach uzależnień. Dzieci i młodzież uzależniają się bardzo szybko. Rolą rodziców, opiekunów i nauczycieli jest uchronić dzieci i nastolatków przed zgubnym wpływem palenia papierosów. Czasami bardzo trudno jest odmówić, szczególnie w grupie rówieśniczej, kiedy wszyscy popisują się wypalanymi papierosami. Warto jednak zawalczyć o siebie i swoją przyszłość, potrenować pewność siebie i wewnętrzną siłę, a wszystko to dla dobra swojego organizmu.