Objawy starzenia pojawiają się już po około 25. roku życia. Z czasem skóra przestaje być tak elastyczna jak kiedyś, zaczyna wiotczeć i opadać. Wówczas dochodzi do zmiany owalu twarzy. Istnieją jednak liczne czynniki, które wpływają na ten fragment ciała. Co dokładnie ma związek z wyglądem owalu twarzy? Co warto robić, by zachować młody wygląd na dłużej?
1. Wiek
Najważniejszy wpływ na zmienianie się owalu twarzy ma oczywiście wiek. Z czasem w skórze zaczyna brakować elementów, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Jest to proces, którego nie da się uniknąć. Można natomiast wdrożyć działania pozwalające na utrzymanie młodego wyglądu przez nieco dłuższy czas. Przydatne okazują się zarówno kosmetyki, jak i zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Niektóre osoby mają jednak genetyczne predyspozycje do szybszego pojawiania się zmian. Wówczas warto jeszcze intensywniej skupić się na działaniach profilaktycznych już po 25. roku życia.
2. Zawartość kwasu hialuronowego w skórze
Skóra staje się mniej elastyczna w sytuacji, gdy zmniejsza się w niej poziom kwasu hialuronowego. Składnik ten odpowiada za wiązanie wody, a co za tym idzie – jędrność cery. Na szczęście istnieją zabiegi polegające na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w określone partie twarzy, co pozwala na zminimalizowanie widoczności pierwszych oznak starzenia oraz poprawienie kondycji skóry. Jest to łatwy sposób na przedłużenie młodego wyglądu bez bardziej inwazyjnych działań. Podobne zabiegi wykonuje się w profesjonalnych gabinetach, np. w Face Med w Warszawie.
3. Zanik tkanki tłuszczowej
Na owal twarzy wpływa też zanikająca tkanka tłuszczowa. Ma to związek ze zmniejszaniem się liczby komórek magazynujących lipidy. Jest to naturalny proces, ale na pewno nie sprzyja mu także nadmierna utrata masy ciała. Jeśli więc schudniesz mocno nawet w dość młodym wieku, prawdopodobnie będzie to widoczne na linii żuchwy. Z wiekiem efekt ten będzie się dodatkowo pogłębiać.
Chudnięcie często jest związane również z chorobami. Jeśli możesz, warto poprawić swój styl życia i regularnie się badać. Jest to pośredni czynnik, jednak w ostateczności może on prowadzić właśnie do zniekształcenia owalu twarzy.
4. Siła grawitacji
Skóra pozbawiona odpowiedniej ilości tłuszczu oraz kwasu hialuronowego jest także podatna na rozciąganie pod wpływem grawitacji. Przez większość dnia Twoja głowa jest podniesiona (wyjątek to oczywiście czas, w którym śpisz). Czynnika tego nie da się zatem wyeliminować, ale można znacznie zminimalizować jego skutki poprzez stosowanie zabiegów ujędrniających i liftingujących.
5. Złe nawyki
Ważnym czynnikiem wpływającym na owal twarzy są także złe nawyki. Jeśli regularnie eksponujesz twarz na działanie promieni słonecznych czy palisz papierosy, prawdopodobnie zauważysz zmiany w tym obrębie znacznie wcześniej. Warto więc prowadzić zdrowy tryb życia i używać kremów z filtrem SPF, które pozwalają na ograniczenie postarzającego wpływu słońca na kondycję cery.