fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

gorączka przy ząbkowaniu
Zdrowie

Gorączka przy ząbkowaniu – przyczyny, czas trwania, metody postępowania

Powszechnym objawem występującym u dzieci w czasie ząbkowania jest podwyższona temperatura. Dlaczego tak się dzieje? Ile trwa ten stan? Co robić, gdy pojawi się gorączka przy ząbkowaniu?

Przyczyny gorączki przy ząbkowaniu

Ząbkowanie jest zupełnie naturalnym procesem związanym z kolejnym etapem rozwoju niemowlęcia. Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się w pierwszym roku życia, a ostatnie po ukończeniu przez malucha dwóch lat. Część dzieci znosi to bezobjawowo, u innych zaś wystąpić może kilka symptomów. Niewielki lub umiarkowany wzrost temperatury ciała to efekt m.in. stanów zapalnych dziąseł w czasie wyrzynania zęba. Z kolei wyższa gorączka przy ząbkowaniu zwykle związana jest z jednoczesnym pojawieniem się infekcji wirusowej lub bakteryjnej w organizmie dziecka. Jej przyczyną może być spadek odporności oraz częste wkładanie przez niemowlę różnorodnych przedmiotów lub rąk do buzi. Maluch próbuje radzić sobie w ten sposób ze swędzącymi dziąsłami, ale w rezultacie przenosi do ust drobnoustroje powodujące zakażenia. Dodatkowe objawy występujące wraz z gorączką podczas ząbkowania to przede wszystkim obrzęk, rozpulchnienie i zaczerwienienie dziąseł oraz ślinotok. Ponadto może pojawić się rozdrażnienie, płaczliwość, kłopoty ze snem, problemy żołądkowe i brak apetytu.

Gorączka przy ząbkowaniu – ile wynosi i jak długo może trwać?

U większości niemowląt gorączka przy ząbkowaniu nie przekracza 38°C. Temperatura ciała powyżej 38,5°C to znak, że prawdopodobnie pojawiła się infekcja. Gorączka wywołana wyrzynaniem zęba zazwyczaj trwa około 3-5 dni, choć u każdego dziecka może to wyglądać nieco inaczej. U niektórych maluchów objaw ten występuje już na początku procesu wyrzynania, z kolei u innych dopiero wtedy, gdy ząb jest już widoczny w jamie ustnej. W większości przypadków gorączka przy ząbkowaniu dotyczy wieku niemowlęcego. Ząbkowanie u starszych dzieci przebiega zazwyczaj w łagodniejszy sposób.

Co robić, gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka?

Lekkie podwyższenie temperatury przy wyrzynaniu zębów nie wymaga pomocy lekarskiej. Warto jednak zminimalizować ból, obrzęk i swędzenie dziąseł, podając maluchowi gryzaki, robiąc masaże lub stosując specjalne preparaty przeciwbólowe do jamy ustnej (żele, maści, aerozole). Z pediatrą należy jednak skonsultować się w momencie, gdy gorączka przy ząbkowaniu przekracza 38,5°C. Lekarz zbada dziecko i oceni, czy nie doszło do wystąpienia infekcji. Do specjalisty warto udać się też wtedy, gdy gorączce towarzyszyć będzie kaszel, katar, problemy z oddychaniem, wymioty lub biegunka.