Atopowe zapalenie skóry zwane potocznie egzemą to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Jest to choroba przewlekła, zdecydowanie częściej dotyczy dzieci niż dorosłych i daje bardzo nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Co więcej, walka z AZS jest bardzo trudna i długa i wymaga od pacjenta nie tylko dyscypliny, ale również znajomości czynników, które tę chorobę intensyfikują.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Przyczyn egzemy jest wiele. Można je podzielić na dwie główne grupy: genetyczne i zewnętrzne (środowiskowe). Atopowe zapalenie skóry wywołane określonymi mutacjami genetycznymi jest trudniejsze w kontrolowaniu i leczeniu i pacjent praktycznie nie ma wpływu na przebieg choroby czy jej pojawienie się. Atopowe zapalenie skóry wywołane przyczynami środowiskowymi jest łatwiejsze w leczeniu, łatwiej również złagodzić przebieg choroby lub całkowicie ją wyeliminować. Do czynników środowiskowych wywołujących atopowe zapalenie skóry zaliczamy: silne zanieczyszczenie środowiska, skrajne zmiany temperatury (z którymi skóra nie radzi sobie), dużą wilgotność powietrza, przewlekły stres oraz alergeny. Warto znać te czynniki oraz ich wpływ na stan skóry w przebiegu choroby, gdyż pozwoli to znacząco złagodzić nieprzyjemne objawy i nie zaostrzać stanu chorobowego.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Objawy egzemy są bardzo nieprzyjemne i niestety bardzo widoczne. Do głównych symptomów można zaliczyć: świąd, pieczenie, wysypka, rumień, mocno przesuszona i podrażniona skóra w chorym miejscu. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą często inne objawy, takie jak: przebarwienia na powiekach i cienie wokół oczu, nietolerancje pokarmowe, zaostrzenie zmian skórnych pod wpływem silnego stresu, nasilone uczucie swędzenia po wysiłku fizycznym, któremu towarzyszy pot. U osób dorosłych zmiany zapalne skóry są najczęściej rozsiane i występują na całym ciele. Atopowe zapalenie skóry u dzieci przebiega nieco inaczej: u niemowląt zmiany lokalizują się najpierw na twarzy, u dzieci po pierwszym roku życia w zgięciach stawowych (podkolanowych, łokciowych, nadgarstkowych).
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie egzemy jest długotrwałe, trudne i często nie udaje się całkowicie wyleczyć tego schorzenia. Lekarze najczęściej leczą objawowo, aby poprawić jakość życia i komfort chorego. Atopowe zapalenie skóry leki to głównie leki przeciwhistaminowe, immunomodulujące i te przeciwko infekcji. Terapię warto wspierać poprzez stosowny tryb życia. Bardzo ważne jest, aby dbać o skórę już od pierwszych objawów egzemy. Należy zwrócić uwagę, aby odzież była wykonana z naturalnych tkanin (bawełny, lnu) oraz aby nie była czyszczona chemicznie. Niewskazana jest wysoka temperatura i ekspozycja zmian zapalnych na słońce. Osoby cierpiące na AZS powinny prowadzić higieniczny tryb życia, gdyż wszelkie bakterie czy roztocza mogą nasilać objawy stanu zapalnego.