fashionwall.pl

Fashionwall.pl – moda, uroda, lifestyle

Co to jest katar
Zdrowie

Co to jest katar i jak go leczyć?

Katar należy do najczęściej pojawiających się dolegliwości na świecie. Niekiedy przyjmuje formę trudnej do usunięcia wydzieliny, a w innych przypadkach dolegliwość jest zupełnie odwrotna. Choć konieczność ciągłego wycierania nosa oraz – w niektórych przypadkach – oddychania przez usta, a także obniżony komfort snu są z pewnością dolegliwe – na szczęście katar nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Czym dokładnie jest katar i jak go leczyć?

Co to jest katar?

Katar pojawia się bardzo często przy różnego rodzaju infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych i zazwyczaj stanowi jeden z pierwszych jej objawów. Choć mówi się, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony – siedem dni, dziś istnieją metody, które przeczą temu powiedzeniu. Sugeruje ono bowiem, że kataru po prostu nie da się skrócić, a to nie do końca prawdziwe stwierdzenie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę obecny postęp medycyny.

Co ważne, nie zawsze katar jest objawem infekcyjnym. Niekiedy może być związany również z alergią – w takiej sytuacji zazwyczaj mamy do czynienia z trudnym do opanowania, cieknącym katarem. Jak szybko wyleczyć katar i poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?

Skuteczne metody radzenia sobie z katarem

Leczenie kataru opiera się głównie na radzeniu sobie z uciążliwymi objawami, jakie pojawiają się przy tej dolegliwości. Zdarza się, że katar jest gęsty i wówczas trudno go usunąć, a niekiedy – jest płynny i wymaga ciągłego wycierania nosa. Do leczenia kataru nie stosuje się antybiotyków (chyba że w wyniku stanu zapalnego górnych dróg oddechowych dojdzie do nadkażenia bakteryjnego), jednak nie oznacza to, że nie można sobie z nim radzić w żaden sposób.

Podczas kataru stosuje się głównie leczenie objawowe, dzięki któremu poprawia się komfort snu i ogólnie życia chorującego. Można w takiej sytuacji pokusić się o zakup środków obkurczających błony śluzowe nosa, a także preparatów zmniejszających obrzęk i (jeśli katar jest szczególnie nasilony) – środek zmniejszający produkcję wydzieliny.

Wśród preparatów obniżających wytwarzanie wydzieliny w trakcie kataru można wskazać preparaty z ksylometazoliną, a także pseudoefedryną – choć stosowanie tych drugich lepiej jest skonsultować z lekarzem z uwagi na znaczącą ilość przeciwwskazań. 

Dodatkowo, warto stosować różnego rodzaju naturalne metody. Podczas kataru w udrażnianiu nosa mogą pomóc olejki eteryczne – czy to pokropione na poduszkę przed snem, czy wykorzystywane z pomocą kominka do aromaterapii. Wśród zapachów, które mogą pomóc w walce z uciążliwym katarem, znajdują się m.in. majeranek czy mięta. W przypadku braku kominka do aromaterapii, można pokusić się o stworzenie domowej łaźni z użyciem garnka kuchennego napełnionego gorącą wodą, odrobiny olejku eterycznego i ręcznika, który należy nałożyć na głowę.

Do nawilżania nosa można wykorzystywać wodę morską w aerozolu, a jeśli wydzielina jest trudna do usunięcia – warto zdecydować się na wkropienie do obu nozdrzy odrobiny soli fizjologicznej. Można ją wykorzystać także do nawilżających inhalacji z pomocą nebulizatora.

Jeśli katar nie ustępuje przez 7-10 dni, a dodatkowo pojawiają się inne objawy (np. gorączka, kaszel, zmiana koloru wydzieliny) – należy skonsultować sytuację z lekarzem.