Kochamy naturalne tkaniny bawełniane, len czy cieplutką wełnę. Bardzo często materiały i ubrania mają jednak w składzie domieszkę włókien syntetycznych. Być może niejednokrotnie zniechęciło Cię to do zakupu jakiegoś ubrania czy dzianiny – niepotrzebnie! Materiały syntetyczne nie bez powodu zagrzały miejsce w branży odzieżowej. Mają wiele zalet, które nieco przybliżamy w niniejszym artykule.
Zalety poliestru
W stu procentach syntetyczny poliester jest wszechobecny w branży krawieckiej. Zawieraj go na przykład ciepłe swetry, letnie sukienki czy ukochany przez kobiety materiał – welur. Wymieniać można długo – trudno znaleźć kategorię odzieży, w której sztuczne włókna nie znalazły swojego miejsca. Jakie są największe zalety poliestrowych włókien?
Poliester cechuje się imponującą wytrzymałością. Tkaniny bawełniane z domieszką tych włókien wytrzymają więcej niż czysta bawełna, która sama w sobie jest już bardzo odporna na uszkodzenia. Syntetyczne włókna nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, a wręcz chroni przed nimi skórę noszącego. Nie są także podatne na rozciąganie – odzież poliestrowa długo zachowuje swój kształt – jeżeli ubranie zostało uszyte z dbałością o jakość, bez wątpienia posłuży przez lata, zwłaszcza, że mole nie lubią syntetyków.
Mimo że poliestrowi zarzuca się wywoływanie dyskomfortu podczas noszenia, ten materiał dobrze radzi sobie z wilgocią. Nie chłonie wody tak jak czyste tkaniny bawełniane – zaskarbił sobie tym sympatię sportowców. Syntetyczna odzież sportowa jest lepsza od naturalnej właśnie dlatego, że nie występuje w jej przypadku ryzyko trenowania w mokrych od potu ubraniach.
Domieszka poliestru znacząco poprawia walory tkanin i dzianin. Dzięki niej mniej się gniotą, nie są tak podatne na odkształcanie oraz stają się trwalsze niż całkowicie naturalne warianty.
Co to jest elastan?
Wiele sklepów z tkaninami jak np. https://miekkie.com ma w swojej ofercie także materiały z domieszką elastanu. Elastan, zwany także spandexem i lycrą to włókno syntetyczne odpowiadające, jak sama nazwa wskazuje, za elastyczność. Zalicza się do poliuretynów i znacząco wpływa na finalne walory materiału.
Podobnie jak poliester, domieszka spandexu zwiększa wytrzymałość tkaniny, równocześnie zmniejszając jej wagę. Staje się także bardziej przyjemna w dotyku. Rozciągliwe właściwości zapewniają o wiele lepsze dopasowanie ubrania do sylwetki – to plus zarówno dla noszącego jak i dla krawca stojącego za wykonaniem ubrania. Takie tkaniny trudno ulegają permanentnemu odkształceniu
Wiskoza – co to jest?
Kolejnym popularnym materiałem jaki oferuje prawie każdy sklep z tkaninami jest wiskoza. Często nazywana sztucznym jedwabiem, jest bowiem bardzo przyjemna w dotyku, a przy tym nieporównywalnie tańsza. Nosi się ją komfortowo ze względu na lekkość. Wiskoza występująca samodzielnie jest nieco matowa – daje specyficzny efekt estetyczny, mogący świetnie urozmaicać stylizację.
Wiskoza to dobry materiał na letnie ubrania. Cechuje się przewiewnością oraz nie prześwituje, a lekka elastyczność podwyższana dodatkiem spandexu gwarantuje świetne dopasowanie do sylwetki. Tkaniny bawełniane takie jak te https://miekkie.com/category/tkaniny-34 często występują właśnie z dodatkiem wiskozy, co zapewnia nie tylko przewiewność, ale i wysoką higroskopijność.
Czy powinniśmy unikać tkanin syntetycznych? Same w sobie nie są niczym złym – o jakości ubrania zawsze decyduje dbałość producenta. Jako że produkcja poliestru czy wiskozy nie jest przyjazna dla środowiska, powinniśmy jednak kupować takie ubrania odpowiedzialnie. Stawianie na wysoką klasę wyrobów krawieckich, które posłużą przez lata, to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale w dłuższej perspektywie ulżenie Matce Naturze!